Aktualności

Aktualności

Działamy Lokalnie ! W tym roku przeznaczamy 56 000 zł na inicjatywy oddolne !!!

Wczoraj, 19 czerwca, odbyło się posiedzenie 5-osobowej komisji w ramach programu grantowego „Działaj Lokalnie” w składzie:
1. Maja Mikulska
2. Katarzyna Orłowska
3. Barbara Pawlikowska
4. Angelika Lewandowska
5. Monika Kochowicz
???? Z radością informujemy, że zostało przydzielone 56 000 zł na inicjatywy oddolne w ramach 17 zgłoszonych projektów ????????. Dzięki tym środkom będziemy mogli wspólnie budować lokalny potencjał i tworzyć lepsze jutro ????????
Program ten jest skierowany do organizacji pozarządowych i grup nieformalnych ????????. „Działaj Lokalnie” realizowane przez Kuźnię Inicjatyw Lokalnych w Lisewie operuje w czterech gminach: Chełmża, Grudziądz, Książki, Lisewo ????️.
Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy otrzymali wsparcie i już nie możemy się doczekać realizacji Waszych projektów! ????????
????????????
To kolejny krok w stronę silniejszej i bardziej zintegrowanej społeczności. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i czekamy na kolejne inspirujące inicjatywy! ????????
☎️721 011 412

Wyniki oceny formalnej w ramach Konkursu Grantowego Programu „Działaj Lokalnie”

Poniżej prezentujemy wyniki oceny formalnej złożonych wniosków ! Wnioski zostały przekazane do oceny merytorycznej, więcej informacji niebawem. Bardzo dziękujemy za udział w spotkaniach szkoleniowo- informacyjnych oraz konsultacjach indywidualnych. Wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie projektów bardzo dziękujemy za aktywność, pomysłowość i chęć do działania na rzecz swoich lokalnych społeczności.

OCENA FORMALNA

Spotkanie Wielkanocne -Akcja Jajeczko

W dniu 26.03.2024 roku odbyło się Spotkanie Wielkanocne dla starszych osób, sfinansowane przez Fundacja Biedronka w ramach programu „Akcja Jajeczko”.

W spotkaniu wzięło udział 24 emerytów oraz zaproszeni goście. Został zorganizowany transport dla osób, które potrzebowały pomocy w dotarciu na spotkanie.

Program spotkania był bardzo aktywny.

Poczęstunek, kawa, ciasto, miłe rozmowy z ks. Mateuszem i panem Wójtem Jakubem Kochowiczem, robienie świątecznych stroików, prezenty od Wielkanocnego Króliczka, pyszny obiad z tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami oraz występ grupy naszej wspaniałej i niezawodnej grupy wokalnej G-Durki.

Spotkanie przebiegało w ciepłej atmosferze, uczestnicy spotkania miały możliwość cieszyć się wspólnie spędzonym czasem oraz poczuć siebie częścią naszej lokalnej społeczności.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tego cudownego wydarzenia.

Wielkanocne jajeczko z Fundacją Biedronki!

Nasze Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie dostała się do programu grantowego Fundacji Biedronki „Akcja Jajeczko”. Jego celem jest przygotowanie spotkań wielkanocnych dla grup szczególnie wrażliwych, głównie seniorów. Poprzez tę inicjatywę chcemy aktywnie przeciwdziałać samotności, z którą często borykają się osoby starsze. Od Fundacji Biedronki na działania otrzymaliśmy  6000 zł!

Program „Akcja Jajeczko” zapewnia finansowe wsparcie dla organizacji, które planują przygotować uroczyste śniadania wielkanocne, stanowiące nie tylko okazję do wspólnego spożywania posiłków, ale przede wszystkim szansę na budowanie relacji społecznych, integrację oraz wzajemne wsparcie. Projekt jest skierowany do najbardziej wrażliwych grup społecznych, przede wszystkim seniorów dotkniętych lub zagrożonych samotnością.

„Akcja Jajeczko” ma na celu stworzenie bezpiecznej i serdecznej przestrzeni, w której osoby starsze będą mogły spotkać się, podzielić doświadczeniami oraz cieszyć się atmosferą wspólnoty w czasie świąt wielkanocnych.

 

Spotkanie zorganizowane z Biblioteką Pracownią Kultury w Lisewie  oraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lisewie będzie wsparciem dla osób, które w okresie tak rodzinnych świąt jakimi są Święta Wielkanocne pozostają samotne, osób starszych, które nie mogą samodzielnie przygotować sobie potraw wielkanocnych. Uczestnicy spotkania będą mogli złożyć wspólne życzenia przy dzieleniu się tradycyjnym jajeczkiem.

Do projektu „Akcja Jajeczko” zakwalifikowało się 46 organizacji, w tym nasza, dlatego zapraszamy na wielkanocne spotkanie, które odbędzie się 26.03.2024 roku o 10:00 na Sali Sesyjnej w Lisewie.  Do udziału w spotkaniu planujemy zaprosić 30 uczestników. W razie potrzeby zapewniamy Państwu transport. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Uwaga, obowiązują zapisy. Wszystkie informacje dostępne są za numerami telefonu:

56 676 85 10 – GOPS,

+48514474237 – Olena.

 

O Stowarzyszeniu Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie

Jesteśmy organizacją pozarządową, działającą od 2003 roku (wcześniej jako Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Lisewo). Od 2015 roku jesteśmy jednym z Ośrodków Działaj Lokalnie.

Naszą główną misją i wizją jest podejmowanie działań na rzecz wszechstronnego rozwoju Gminy Lisewo oraz współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi.

Najważniejszymi działaniami jakie podejmujemy są:

  • wspieranie aktywności i integracji społecznej, lokalnej, promocja edukacji,
  • prowadzenie działań osób zagrożonych wykluczeniem,
  • praca na rzecz dzieci, młodzieży i seniorów,
  • promocja kultury fizycznej, sportu i turystyki, szczególnie wśród ludzi młodych,
  • promowanie idei zrównoważonego rozwoju i działań proekologicznych.

O Fundacji Biedronki

Fundacja Biedronki została powołana w kwietniu 2020 roku. Fundacja podejmuje inicjatywy na rzecz przeciwdziałania ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych. Rozwija w partnerstwie z innymi organizacjami pomocowymi programy takie jak „Na codzienne zakupy” czy „Karta dobra”. W ich ramach, potrzebujące osoby starsze otrzymują przedpłaconą kartę na zakupy do sklepów Biedronka. W 2022 uruchomiła również program „Danie Wspólnych Chwil” realizowany obecnie z ponad 1000 Kół Gospodyń Wiejskich, które organizują posiłki dla samotnych seniorów. Fundacja reaguje również na sytuacje kryzysowe – prowadziła m.in. projekt pomocy w czasie pandemii i programy na rzecz Ukrainy. Na programy społeczne przeznaczyła ponad 180 mln złotych (status na marzec 2024).

 

Akcja Kolacja

W dniu 14 grudnia 2023 roku odbyło się spotkanie wigilijne dla seniorów z terenu Gminy Lisewo, to niezwykłe wydarzenie mogło się odbyć dzięki dofinansowaniu z  przez Fundacji Biedronka. W spotkaniu wzięło udział 20 osób. Zorganizowany również został transport dla osób, które miały trudności z dotarciem na wydarzenie.

Program spotkania był bardzo rozbudowany. Rozpoczynając od występu przedszkolaków z grupy Sówki, poczęstunku z kawą i ciastem po robienie świątecznych stroików pyszny obiad i  prezenty od Mikołajek. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania podczas występu grupy wokalnej GDurki.

Atmosfera spotkania była magiczna. Bardzo dziękujemy każdemu, kto pomógł w organizacji spotkania.

Elena

 

 

Kluby seniora

Do 31.12.2023r. w świetlicach wiejskich: w Błachcie, w Lipienku,  w Lisewie, w Pniewitem i w Tytlewie realizowany jest projekt „Niecodzienne spotkania seniorów”. Projekt w kwocie 75 097 zł jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Wieloletniego na Rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025, Edycja 2023. Całkowita wartość projektu to 82 622 zł.

W nowym roku Kluby seniora będą działały nadal i osoby w wieku 60+ mogą spotykać się w świetlicach wiejskich i realizować  wiele ciekawych przedsięwzięć. Seniorzy sami przejmują inicjatywę i postarają się organizować sobie cotygodniowe spotkania. To właśnie w klubie seniora można spotkać się i wypić kawę, porozmawiać o bieżących sprawach, umówić się na wyjazd, czy pieczenie ciasteczek. Wspólnie przyrządzona sałatka, czy ugotowany posiłek smakuje lepiej niż w domu, o czym przekonali się uczestnicy. Razem można więcej, taka jest dewiza naszych klubowiczów. Przed nami jeszcze wyjazd do kina, aby kolejny raz „Uwierzyć w Świętego Mikołaja”, udział w szkoleniu dotyczącym tworzenia rad seniorów oraz wolontariatu. 7 grudnia 2023r. będziemy też na rynku w Grudziądzu, gdzie trwać będzie Jarmark Bożonarodzeniowy i okazja do zakupu prezentów. Od 13 grudnia w każdym klubie zorganizujemy spotkanie wigilijne, a po świętach seniorzy zdecydowali o organizacji pożegnalnej zabawy karnawałowej w „Gospodzie Nad Stawem”. W każdym klubie uczestnicy dokonają wyboru liderów, którzy będą przewodniczyć klubom. Niech się dzieje…

Najserdeczniejsze życzenia

Cudownych świąt Bożego Narodzenia,

Ciepła i wielkiej radości,

Miłych oraz hojnych gości,

Pod choinką dużo prezentów,

A w Waszych sercach wiele sentymentów.

 

Życzą Pracownicy biura projektu

„Niecodzienne spotkania seniorów”

Akcja Kolacja!

Miło nam poinformować, że nasze Stowarzyszenie bierze udział w programie „Akcja Kolacja” zorganizowanym przez Fundację Biedronki.
W ramach programu otrzymaliśmy dotację w wysokości 6000 zł.  Środki wykorzystane będą na realizację bezpłatnego spotkania wigilijnego dla osób starszych, w szczególności zagrożonych samotnością z terenu Gminy Lisewo.
Projekt będzie realizowany wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lisewie.
Wsparcie finansowane jest z Fundacji Biedronki.
Serdecznie zapraszamy!

Co słychać w Klubach Seniora ?

Klubowi seniorzy ostatnie dni słonecznego lata spędzają aktywnie (wszak projekt dofinansowany z programu Aktywni+). W sierpniu zwiedzali Gdańsk i podziwiali morze na sopockim molo. Początek września to przygotowanie do dożynek, kiszenie kapusty, robienie smalcu i pomoc przy wieńcach dożynkowych. Niektóre wytwory ze słomy wykonane przez sołectwa były naprawdę imponujące, a seniorzy wspólnie z młodzieżą z Zespołu Szkół w Lisewie zaprezentowali sposób kiszenia kapusty.

W dniach 19 – 20 września seniorzy wyjechali na wycieczkę do Warszawy, podczas której zwiedzili Muzeum Pałac w Wilanowie i piękne ogrody, w czym nie przeszkodził nam nawet deszcz.  Wieczór wprawił wszystkich w świetne humory i nie wiem, czy było to zasługą posiłku, czy położeniem hotelu w sąsiedztwie Łazienek Królewskich, czy być może w odświętny nastrój wprawiły seniorów ich eleganckie stroje.  Uczestnicy wycieczki obejrzeli musical w wykonaniu artystów Teatru Studio Buffo. Było barwnie, melodyjnie, a gorące rytmy zachęcały do tańca. Dyrektor Teatru P. Janusz Józefowicz bawił publiczność świetną konferansjerką i zapraszał do zabawy. W kolejnym dniu pobytu w Warszawie przywitało nas słoneczko, a seniorzy  razem z przewodnikiem rozpoczęli wędrówkę od Ogrodu Saskiego. Obejrzeli zmianę warty na Placu Piłsudskiego i dalej Traktem Królewskim przemierzyli Stare Miasto słuchając ciekawych opowieści przewodnika  z historii Warszawy. Czas na przerwę kawową był momentem odpoczynku i delektowania się widokiem zabytków: Kościół św. Anny, Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski. Zwiedzający przechadzali się uliczkami – Kamienne Schodki, Zapiecek nucąc od czasu do czasu piosenki warszawskie. Zwieńczeniem pobytu w Stolicy był warszawski posiłek na Starówce. Pyzy z mięsem, skwarką i cebulką to przysmak Warszawiaków, którego mogliśmy i my spróbować. Do domu wróciliśmy z piosenką na ustach i w dobrych humorach oraz w przeświadczeniu, że dobrze być razem.

Wspólny wyjazd pokazał, jak ważne są relacje z drugim człowiekiem i okazanie mu serca i troski. Wspólnie z Anią, naszą wolontariuszką  dziękujemy wszystkim uczestnikom za Wasze odpowiedzialne podejście  do różnych sytuacji, z którymi przychodzi się nam zmierzyć. Dziękujemy też za Wasze wspaniałe poczucie humoru i do zobaczenia na kolejnym szlaku.

Koordynator: Danuta Bober

Projekt „Niecodzienne spotkania seniorów” jest dofinansowany  ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Wieloletniego Na Rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023.

Pałac w Wilanowie

Pokaz kiszenia kapusty na Dożynkach Gminno-Parafialnych w Lisewie

W „towarzystwie” Neptuna w Gdańsku

Co się dzieje podczas niecodziennych spotkań seniorów

 

Kluby seniora działające w ramach projektu pt. „Niecodzienne spotkania seniorów” nie zwalniają tempa. Koniec sierpnia spędzali intensywnie podczas wycieczki do Trójmiasta, obchodów urodzin na zaproszenie jubilatów, a przecież senior też musi mieć urlop. Wielu z uczestników klubów spędzało czas na wczasach, u rodziny i innych wyjazdach, gościło wnuki… Na wrzesień zaplanowane mają szereg ciekawych działań. Aktualnie pomagają w przygotowaniach na dożynki gminne, które odbędą się w najbliższą sobotę: kiszą kapustę, robią dekoracje, przygotowują smalec itp. Kolejny tydzień to spotkanie z instruktorem, który poprowadzi w każdym klubie warsztaty wyrobu biżuterii, pieczenie rogalików, gotowanie. A już 19-20 września –  wyjazd do Warszawy i zwiedzanie stolicy, obejrzenie spektaklu w Teatrze Buffo i inne atrakcje. Uczestnicy 26 września zorganizują biesiadę ziemniaczaną z ogniskiem w Lipienku, na którą zaproszą również dzieci i młodzież ze szkolnego koła wolontariatu, by przekazywać im swoje doświadczenie, tradycje i ocalić od zapomnienia historię tego regionu. Przed seniorami jeszcze rajd rowerowy nad jezioro w Kornatowie we współpracy z biblioteką w Lisewie. W kolejnym miesiącu uczestników czeka  wyjazd na basen, do kina, do schroniska dla zwierząt, spotkanie z prelegentem. Uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawych spraw związanych z żywieniem, higieną, zdrowiem na spotkaniach z przedstawicielami stacji sanitarno-epidemiologicznej w ramach szeroko pojętej profilaktyki seniora. Seniorzy będą zgłębiać wiedzę z zakresu obsługi komputera, wolontariatu czy działalności rad seniorów.

Do zobaczenia w klubach seniora.

Koordynator projektu – Danuta Bober

 

 

Kontynuacja działalności klubów seniora- Niecodzienne spotkania seniorów

Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie pozyskało środki finansowe na realizację projektu pt. „Niecodzienne spotkania seniorów”, które stanowią kontynuację działalności klubów seniora powstałych w ramach projektu pt. ” Kluby Seniora w Gminie Lisewo” .

Informujemy, że kluby seniora działają w świetlicach wiejskich w Gminie Lisewo: w Błachcie, w Lipienku, w Lisewie na sali sesyjnej, w Pniewitem i w Tytlewie.  Dofinansowanie pozyskano  z Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Aktywni+” w ramach Rządowego Programu Wieloletniego Na Rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023.

Całkowita wartość zadania: 82 622,00 zł.

Dofinansowanie z MRiPS:  75 097,00 zł.

Wkład własny w wysokości (10 %) tj. 7525,00 zł wniesiony do projektu jest w formie osobowej (wolontariat).

Seniorzy w wieku 60+ zamieszkujący na terenie Gminy Lisewo mogą realizować swoje zainteresowania, spotykać się z osobami w podobnym wieku i wymieniać się doświadczeniami. W projekcie zaplanowano udział  70 osób w wieku 60+,  lecz potrzeby okazały się o wiele większe. Mając na uwadze to, że senior czasami niedomaga, częściej choruje i frekwencja na zajęciach nie jest stuprocentowa, zdecydowaliśmy się na przyjęcie większej liczby osób, w tym osoby z niepełnosprawnością.

Spotkania w klubach odbywają się jeden raz w tygodniu. Do klubów przychodzą i przyjeżdżają, również na rowerach osoby po 60-ce, 70-ce i 80-ce. Najstarsze seniorki mają po 87 lat, ale animuszem przewyższają niejednego pięćdziesięciolatka. Potrafią maszerować codziennie z kijkami pokonując trasę nawet  5 km., ćwiczą jogę i tańce. Co tydzień pieką, gotują, dziergają, tańczą i śpiewają. Każdy klub jest inny, bo uczestniczą w nim inne osoby i tworzą niepowtarzalną atmosferę. Indywidualność każdego z uczestników jest szanowana i każdy ma swoje miejsce w klubie. Ta różnorodność przekłada się na podejmowane działania klubowiczów. W jednym klubie lubią gotować, w innym tworzyć obrazy. Mężczyźni na równi z paniami uczestniczą w zajęciach kulinarnych, ale panie pozwalają im się rozpieszczać i wykonywać cięższe prace. Działalność klubów wspiera instruktor, członkowie Stowarzyszenia, wolontariusze i pracownicy Gminy.

Projekt trwa od 1 czerwca do 31 grudnia 2023r.

 

Koordynator projektu – Danuta Bober