Kontynuacja działalności klubów seniora- Niecodzienne spotkania seniorów

Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie pozyskało środki finansowe na realizację projektu pt. „Niecodzienne spotkania seniorów”, które stanowią kontynuację działalności klubów seniora powstałych w ramach projektu pt. ” Kluby Seniora w Gminie Lisewo” .

Informujemy, że kluby seniora działają w świetlicach wiejskich w Gminie Lisewo: w Błachcie, w Lipienku, w Lisewie na sali sesyjnej, w Pniewitem i w Tytlewie.  Dofinansowanie pozyskano  z Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Aktywni+” w ramach Rządowego Programu Wieloletniego Na Rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023.

Całkowita wartość zadania: 82 622,00 zł.

Dofinansowanie z MRiPS:  75 097,00 zł.

Wkład własny w wysokości (10 %) tj. 7525,00 zł wniesiony do projektu jest w formie osobowej (wolontariat).

Seniorzy w wieku 60+ zamieszkujący na terenie Gminy Lisewo mogą realizować swoje zainteresowania, spotykać się z osobami w podobnym wieku i wymieniać się doświadczeniami. W projekcie zaplanowano udział  70 osób w wieku 60+,  lecz potrzeby okazały się o wiele większe. Mając na uwadze to, że senior czasami niedomaga, częściej choruje i frekwencja na zajęciach nie jest stuprocentowa, zdecydowaliśmy się na przyjęcie większej liczby osób, w tym osoby z niepełnosprawnością.

Spotkania w klubach odbywają się jeden raz w tygodniu. Do klubów przychodzą i przyjeżdżają, również na rowerach osoby po 60-ce, 70-ce i 80-ce. Najstarsze seniorki mają po 87 lat, ale animuszem przewyższają niejednego pięćdziesięciolatka. Potrafią maszerować codziennie z kijkami pokonując trasę nawet  5 km., ćwiczą jogę i tańce. Co tydzień pieką, gotują, dziergają, tańczą i śpiewają. Każdy klub jest inny, bo uczestniczą w nim inne osoby i tworzą niepowtarzalną atmosferę. Indywidualność każdego z uczestników jest szanowana i każdy ma swoje miejsce w klubie. Ta różnorodność przekłada się na podejmowane działania klubowiczów. W jednym klubie lubią gotować, w innym tworzyć obrazy. Mężczyźni na równi z paniami uczestniczą w zajęciach kulinarnych, ale panie pozwalają im się rozpieszczać i wykonywać cięższe prace. Działalność klubów wspiera instruktor, członkowie Stowarzyszenia, wolontariusze i pracownicy Gminy.

Projekt trwa od 1 czerwca do 31 grudnia 2023r.

 

Koordynator projektu – Danuta Bober

 


Notice: Undefined index: switch-off-pagination in /home/killisew/domains/killisewo.com.pl/public_html/wp-content/themes/iziwww1/single.php on line 21