Aktualności

Aktualności

Akcja Kolacja

W dniu 14 grudnia 2023 roku odbyło się spotkanie wigilijne dla seniorów z terenu Gminy Lisewo, to niezwykłe wydarzenie mogło się odbyć dzięki dofinansowaniu z  przez Fundacji Biedronka. W spotkaniu wzięło udział 20 osób. Zorganizowany również został transport dla osób, które miały trudności z dotarciem na wydarzenie.

Program spotkania był bardzo rozbudowany. Rozpoczynając od występu przedszkolaków z grupy Sówki, poczęstunku z kawą i ciastem po robienie świątecznych stroików pyszny obiad i  prezenty od Mikołajek. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania podczas występu grupy wokalnej GDurki.

Atmosfera spotkania była magiczna. Bardzo dziękujemy każdemu, kto pomógł w organizacji spotkania.

Elena

 

 

Kluby seniora

Do 31.12.2023r. w świetlicach wiejskich: w Błachcie, w Lipienku,  w Lisewie, w Pniewitem i w Tytlewie realizowany jest projekt „Niecodzienne spotkania seniorów”. Projekt w kwocie 75 097 zł jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Wieloletniego na Rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025, Edycja 2023. Całkowita wartość projektu to 82 622 zł.

W nowym roku Kluby seniora będą działały nadal i osoby w wieku 60+ mogą spotykać się w świetlicach wiejskich i realizować  wiele ciekawych przedsięwzięć. Seniorzy sami przejmują inicjatywę i postarają się organizować sobie cotygodniowe spotkania. To właśnie w klubie seniora można spotkać się i wypić kawę, porozmawiać o bieżących sprawach, umówić się na wyjazd, czy pieczenie ciasteczek. Wspólnie przyrządzona sałatka, czy ugotowany posiłek smakuje lepiej niż w domu, o czym przekonali się uczestnicy. Razem można więcej, taka jest dewiza naszych klubowiczów. Przed nami jeszcze wyjazd do kina, aby kolejny raz „Uwierzyć w Świętego Mikołaja”, udział w szkoleniu dotyczącym tworzenia rad seniorów oraz wolontariatu. 7 grudnia 2023r. będziemy też na rynku w Grudziądzu, gdzie trwać będzie Jarmark Bożonarodzeniowy i okazja do zakupu prezentów. Od 13 grudnia w każdym klubie zorganizujemy spotkanie wigilijne, a po świętach seniorzy zdecydowali o organizacji pożegnalnej zabawy karnawałowej w „Gospodzie Nad Stawem”. W każdym klubie uczestnicy dokonają wyboru liderów, którzy będą przewodniczyć klubom. Niech się dzieje…

Najserdeczniejsze życzenia

Cudownych świąt Bożego Narodzenia,

Ciepła i wielkiej radości,

Miłych oraz hojnych gości,

Pod choinką dużo prezentów,

A w Waszych sercach wiele sentymentów.

 

Życzą Pracownicy biura projektu

„Niecodzienne spotkania seniorów”

Akcja Kolacja!

Miło nam poinformować, że nasze Stowarzyszenie bierze udział w programie „Akcja Kolacja” zorganizowanym przez Fundację Biedronki.
W ramach programu otrzymaliśmy dotację w wysokości 6000 zł.  Środki wykorzystane będą na realizację bezpłatnego spotkania wigilijnego dla osób starszych, w szczególności zagrożonych samotnością z terenu Gminy Lisewo.
Projekt będzie realizowany wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lisewie.
Wsparcie finansowane jest z Fundacji Biedronki.
Serdecznie zapraszamy!

Co słychać w Klubach Seniora ?

Klubowi seniorzy ostatnie dni słonecznego lata spędzają aktywnie (wszak projekt dofinansowany z programu Aktywni+). W sierpniu zwiedzali Gdańsk i podziwiali morze na sopockim molo. Początek września to przygotowanie do dożynek, kiszenie kapusty, robienie smalcu i pomoc przy wieńcach dożynkowych. Niektóre wytwory ze słomy wykonane przez sołectwa były naprawdę imponujące, a seniorzy wspólnie z młodzieżą z Zespołu Szkół w Lisewie zaprezentowali sposób kiszenia kapusty.

W dniach 19 – 20 września seniorzy wyjechali na wycieczkę do Warszawy, podczas której zwiedzili Muzeum Pałac w Wilanowie i piękne ogrody, w czym nie przeszkodził nam nawet deszcz.  Wieczór wprawił wszystkich w świetne humory i nie wiem, czy było to zasługą posiłku, czy położeniem hotelu w sąsiedztwie Łazienek Królewskich, czy być może w odświętny nastrój wprawiły seniorów ich eleganckie stroje.  Uczestnicy wycieczki obejrzeli musical w wykonaniu artystów Teatru Studio Buffo. Było barwnie, melodyjnie, a gorące rytmy zachęcały do tańca. Dyrektor Teatru P. Janusz Józefowicz bawił publiczność świetną konferansjerką i zapraszał do zabawy. W kolejnym dniu pobytu w Warszawie przywitało nas słoneczko, a seniorzy  razem z przewodnikiem rozpoczęli wędrówkę od Ogrodu Saskiego. Obejrzeli zmianę warty na Placu Piłsudskiego i dalej Traktem Królewskim przemierzyli Stare Miasto słuchając ciekawych opowieści przewodnika  z historii Warszawy. Czas na przerwę kawową był momentem odpoczynku i delektowania się widokiem zabytków: Kościół św. Anny, Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski. Zwiedzający przechadzali się uliczkami – Kamienne Schodki, Zapiecek nucąc od czasu do czasu piosenki warszawskie. Zwieńczeniem pobytu w Stolicy był warszawski posiłek na Starówce. Pyzy z mięsem, skwarką i cebulką to przysmak Warszawiaków, którego mogliśmy i my spróbować. Do domu wróciliśmy z piosenką na ustach i w dobrych humorach oraz w przeświadczeniu, że dobrze być razem.

Wspólny wyjazd pokazał, jak ważne są relacje z drugim człowiekiem i okazanie mu serca i troski. Wspólnie z Anią, naszą wolontariuszką  dziękujemy wszystkim uczestnikom za Wasze odpowiedzialne podejście  do różnych sytuacji, z którymi przychodzi się nam zmierzyć. Dziękujemy też za Wasze wspaniałe poczucie humoru i do zobaczenia na kolejnym szlaku.

Koordynator: Danuta Bober

Projekt „Niecodzienne spotkania seniorów” jest dofinansowany  ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Wieloletniego Na Rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023.

Pałac w Wilanowie

Pokaz kiszenia kapusty na Dożynkach Gminno-Parafialnych w Lisewie

W „towarzystwie” Neptuna w Gdańsku

Co się dzieje podczas niecodziennych spotkań seniorów

 

Kluby seniora działające w ramach projektu pt. „Niecodzienne spotkania seniorów” nie zwalniają tempa. Koniec sierpnia spędzali intensywnie podczas wycieczki do Trójmiasta, obchodów urodzin na zaproszenie jubilatów, a przecież senior też musi mieć urlop. Wielu z uczestników klubów spędzało czas na wczasach, u rodziny i innych wyjazdach, gościło wnuki… Na wrzesień zaplanowane mają szereg ciekawych działań. Aktualnie pomagają w przygotowaniach na dożynki gminne, które odbędą się w najbliższą sobotę: kiszą kapustę, robią dekoracje, przygotowują smalec itp. Kolejny tydzień to spotkanie z instruktorem, który poprowadzi w każdym klubie warsztaty wyrobu biżuterii, pieczenie rogalików, gotowanie. A już 19-20 września –  wyjazd do Warszawy i zwiedzanie stolicy, obejrzenie spektaklu w Teatrze Buffo i inne atrakcje. Uczestnicy 26 września zorganizują biesiadę ziemniaczaną z ogniskiem w Lipienku, na którą zaproszą również dzieci i młodzież ze szkolnego koła wolontariatu, by przekazywać im swoje doświadczenie, tradycje i ocalić od zapomnienia historię tego regionu. Przed seniorami jeszcze rajd rowerowy nad jezioro w Kornatowie we współpracy z biblioteką w Lisewie. W kolejnym miesiącu uczestników czeka  wyjazd na basen, do kina, do schroniska dla zwierząt, spotkanie z prelegentem. Uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawych spraw związanych z żywieniem, higieną, zdrowiem na spotkaniach z przedstawicielami stacji sanitarno-epidemiologicznej w ramach szeroko pojętej profilaktyki seniora. Seniorzy będą zgłębiać wiedzę z zakresu obsługi komputera, wolontariatu czy działalności rad seniorów.

Do zobaczenia w klubach seniora.

Koordynator projektu – Danuta Bober

 

 

Kontynuacja działalności klubów seniora- Niecodzienne spotkania seniorów

Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie pozyskało środki finansowe na realizację projektu pt. „Niecodzienne spotkania seniorów”, które stanowią kontynuację działalności klubów seniora powstałych w ramach projektu pt. ” Kluby Seniora w Gminie Lisewo” .

Informujemy, że kluby seniora działają w świetlicach wiejskich w Gminie Lisewo: w Błachcie, w Lipienku, w Lisewie na sali sesyjnej, w Pniewitem i w Tytlewie.  Dofinansowanie pozyskano  z Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Aktywni+” w ramach Rządowego Programu Wieloletniego Na Rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023.

Całkowita wartość zadania: 82 622,00 zł.

Dofinansowanie z MRiPS:  75 097,00 zł.

Wkład własny w wysokości (10 %) tj. 7525,00 zł wniesiony do projektu jest w formie osobowej (wolontariat).

Seniorzy w wieku 60+ zamieszkujący na terenie Gminy Lisewo mogą realizować swoje zainteresowania, spotykać się z osobami w podobnym wieku i wymieniać się doświadczeniami. W projekcie zaplanowano udział  70 osób w wieku 60+,  lecz potrzeby okazały się o wiele większe. Mając na uwadze to, że senior czasami niedomaga, częściej choruje i frekwencja na zajęciach nie jest stuprocentowa, zdecydowaliśmy się na przyjęcie większej liczby osób, w tym osoby z niepełnosprawnością.

Spotkania w klubach odbywają się jeden raz w tygodniu. Do klubów przychodzą i przyjeżdżają, również na rowerach osoby po 60-ce, 70-ce i 80-ce. Najstarsze seniorki mają po 87 lat, ale animuszem przewyższają niejednego pięćdziesięciolatka. Potrafią maszerować codziennie z kijkami pokonując trasę nawet  5 km., ćwiczą jogę i tańce. Co tydzień pieką, gotują, dziergają, tańczą i śpiewają. Każdy klub jest inny, bo uczestniczą w nim inne osoby i tworzą niepowtarzalną atmosferę. Indywidualność każdego z uczestników jest szanowana i każdy ma swoje miejsce w klubie. Ta różnorodność przekłada się na podejmowane działania klubowiczów. W jednym klubie lubią gotować, w innym tworzyć obrazy. Mężczyźni na równi z paniami uczestniczą w zajęciach kulinarnych, ale panie pozwalają im się rozpieszczać i wykonywać cięższe prace. Działalność klubów wspiera instruktor, członkowie Stowarzyszenia, wolontariusze i pracownicy Gminy.

Projekt trwa od 1 czerwca do 31 grudnia 2023r.

 

Koordynator projektu – Danuta Bober

 

Informacja o spotkaniach – Niecodzienne spotkania seniorów”

 

SZANOWNI PAŃSTWO!

 

1 czerwca 2023r. ruszyła realizacja projektu „Niecodzienne spotkania seniorów” dofinansowanego z programu krajowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „AKTYWNI+” w ramach Rządowego Programu Wieloletniego Na Rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023. Wartość zadania: 82 622 zł,  dofinansowanie z MRiPS:  75 097 zł

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie” i stanowi kontynuację działalności klubów seniora w miejscowościach: Błachta, Lipienek, Lisewo, Pniewite, Tytlewo. Celem projektu jest przeciwdziałanie osamotnieniu i marginalizacji seniorów powyżej 60 r.ż. zamieszkujących teren Gminy Lisewo oraz zwiększenie ich aktywności poprzez zagospodarowanie czasu wolnego w atrakcyjnych formach w terminie do 31 grudnia 2023roku.

Do uczestnictwa w projekcie zapraszamy  osoby, które ukończyły 60 rok życia i zamieszkują na terenie Gminy Lisewo. Projekt jest również dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, które w rekrutacji mają pierwszeństwo. W projekcie zaplanowaliśmy udział 70 seniorów. Zapisy trwają do 20 czerwca 2023r., liczy się data zgłoszenia. W przypadku nie zgłoszenia się wymaganej liczby kandydatów, wydłużymy rekrutację do 30 czerwca 2023 r.

Gdzie można się zapisać?

 

Osoby zainteresowane będą mogły pobrać i złożyć dokumenty w świetlicach wiejskich u koordynatora, podczas spotkań informacyjno-promocyjnych lub w siedzibie Stowarzyszenia Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie ul. Toruńska 13 w godzinach pracy biura – 8.00-15.00 w terminie rekrutacji. Formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie killisewo.com.pl. Informacje podane są również na plakatach wywieszonych na terenie Gminy Lisewo.

Zainteresowani mogą uzyskać szczegółowe informacje pod nr.tel. 501448020, osoba do kontaktu: P. Danuta Bober.

 

Jak dowiem się, że przyjęto mnie do Klubu Seniora?

 

Osoby, które spełnią kryteria i komisja zakwalifikuje do projektu zostaną poinformowane telefonicznie.

 

Na spotkania informacyjno-promocyjne zapraszamy w dniach od 1 do 16 czerwca 2023r. w godzinach 9-13 w świetlicach wiejskich:

1 i 15 czerwca w świetlicy w Pniewitem nr 1

5 i 12 czerwca w Błachcie nr 22,

6 i 15 czerwca w świetlicy w Lipienku nr 55,

7 i 14 w Lisewie sala sesyjna ul. Toruńska 17

5 i 16 w Tytlewie nr 24

Formularz zgłoszeniowy uczestnika – pobierz

 

Koordynator projektu – Danuta Bober

Realizacja działań animacyjno – edukacyjnych               

Gminna Biblioteka Publiczna w Lisewie zorganizowała cykl działań animacyjo- edukacyjnych w ramach projektu 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność. Wszystkie aktywności odpowiadały na potrzeby kulturowe i czytelnicze mieszkańców naszej gminy, które wynikały z przeprowadzonej wcześniej diagnozy.

Pierwszą inicjatywą były warsztaty komiksu zorganizowane dla dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisewie i Szkoły Podstawowej w Krusinie. Spotkanie przeprowadził malarz i rysownik Szymon Teluk, który specjalizuję się w komiksie, ilustracji i karykaturze. Dzieci nauczyły się jak stworzyć kreacje bohatera fikcyjnego, jak narysować postać do komiksu, jak stworzyć krótki komiks i karykaturę. Dzieci wyniosły z zajęć wiele cennych uwag, które pomogą rozwijać ich pasje i zainteresowania.

Spotkanie z podróżnikiem to następne działanie animacyjno- edukacyjne Gminnej Biblioteki Publicznej w Lisewie w ramach realizowanego projektu dedykowane szerokiej grupie odbiorców: dzieciom, młodzieży i seniorom. Spotkanie przeprowadził autor trzech książek podróżniczych, wokalista, podróżnik i dziennikarz Michał Szulim. Była to podróż w zupełnie egzotyczny zakątek świata. Madagaskar to niedoszła polska kolonia, wyspa znana z lemurów i niesamowitej wręcz przyrody. Podczas spotkania uczestnicy posłuchali o najtańszych owocach, fatalnych drogach i tajemniczej klątwie kameleona. Autor zaprezentował też zdjęcia, które przybliżyły klimat tej niesamowitej wyspy. Po spotkaniu była możliwość zakupu książek z autografem autora.

Kolejnym działaniem w ramach projektu „Blisko lisewskiej biblioteki” był koncert zespołu PLATEAU – „Od Grechuty do Cohena”. W kompozycjach Plateau od początku słychać było zainteresowanie poezją śpiewaną. Wokalista zespołu cudownie zaprezentował swoją wrażliwość, umiejętność trafnego wyrażania uczuć metaforami i poetyckimi krajobrazami poprzez kompozycje Marka Grechuty. Podczas koncertu oprócz romantycznych dźwięków usłyszeliśmy również ostre brzmienie gitary elektrycznej oraz zaskakujące dźwięki wydobyte z piły budowlanej.

W odpowiedzi na potrzeby społeczności lokalnej Gminy Lisewo  w ramach projektu zorganizowaliśmy kolejny koncert Thomasa i Angeliki Grotto. Thomas to  rodowity Włoch, który swoim niekwestionowanym talentem i oryginalnością zagwarantował, że koncert był niepowtarzalnym i  wyjątkowym zdarzeniem. Thomas to żywiołowy, bezpośredni i serdeczny człowiek, od pierwszych chwil koncertu publiczność śpiewa i tańczy razem z nim. Wokalista świetnie posługuje się językiem polskim. Zebrana publiczność delektowała się największymi przebojami muzyki włoskiej i zaskakującymi aranżacjami  kilku polskich przebojów.

Ostatnia inicjatywa edukacyjno – animacyjna była zorganizowana dla dzieci z Zespołu Szkolnego – Przedszkolnego w Lisewie i Szkoły Podstawowej w Krusinie w przedziale wiekowym 7 – 9 lat. Zaprosiliśmy do Lisewa Kino sferyczne. Celem zajęć było zainteresować  uczniów nową, nietradycyjną formą kształcenia, jaką jest Kino Sferyczne – kino w kopule. Dzieci znacznie lepiej rozumieją i zapamiętują przekazywaną im wiedzę, poprzez atrakcyjne widoki, niesamowite efekty dźwiękowe i przekonywujące głosy lektorów.  W trakcie pokazu uczniowie oglądali trójwymiarową przestrzeń, która zmieniła u nich wizualne i fonetyczne odczucia. Przestrzeń kosmiczna, spadające gwiazdy, głębia oceanu, a do tego obracający się obraz, tworzyły realistyczne widowisko. W wydarzeniu wzięło udział ok 120 dzieci.

Wszystkie działania animacyjno-edukacyjne realizowano w ramach projektu pn. „Blisko lisewskiej biblioteki”, które są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego NPRCz 2.0 Narodowe Centrum Kultury

#BLISKO #NPRCZ #Terazbiblioteka

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Lisewie